The Electric Picnic Stage Times Have Just Been Confirmed… But We Have Some Bad News

Get the Main Stage, Body & Soul and Other Voices stage times here.

Screen Shot 2016-08-29 at 10.00.02

With just one working week to get through until Stradbally Estate lights up for Electric Picnic this weekend, the stage times have just been confirmed.

As predicted by many, the Chemical Brothers will be headlining the Main Stage On Friday night, with LCD Soundsystem taking the reigns on Saturday night and Lana Del Rey closing out the festival on Sunday. Other big acts at the Main Stage this year include The 1975, BellX1 and New Order.

Unfortunately though, this weekend’s festival looks set to be marred by some bad weather. While Ireland’s summer hasn’t been ALL that bad this year – we’ve even had a few 25C days – a lot of the larger music weekends have been washouts.

Heading To Electric Picnic This Year? A Brand New Addition Has Just Been Confirmed

According to the current forecast from Met Eireann, Saturday will be “wet and blustery with persistent rain”, with showers through Saturday night and Sunday. Pack your raincoats, people.

Here’s the full list of stage times, via the Irish Times:

MAIN STAGE

Friday
22.30-00.00 The Chemical Brothers
21.00-22.00 The 1975
19.30-20.30 Nas
18.15-19.00 ABC
17.00-17.45 Ryan Sheridan

Saturday
00.05-01.45 LCD Soundsystem
22.00-23.15 Noel Gallagher
20.30-21.30 Bell X1
19.00-20.00 Catfish & The Bottlemen
17.30-18.30 Gavin James
16.00-17.00 The Lightning Seeds
14.45-15.30 Hermitage Green
13.00-14.00 Trinity Orchestra

Sunday
22.45-00.00 Lana Del Rey
20.45-22.00 New Order
19.00-20.00 Nathaniel Rateliff & The Night Sweats
17.30-18.30 James Bay
16.00-17.00 Local Natives
14.30-15.30 Toots & The Maytals
13.00-14.00 Dublin Gospel Choir

**

BODY & SOUL: MAIN STAGE

Friday
02.45-03.30 Whilk & Misky
01.30-02.15 MOTHXR
00.00-01.00 FlexFab
22.30-23.30 The Altered Hours
21.15-22.00 TooFools
20.00-20.45 Talos
19.00-19.30 Myles Manley
18.00-18.30 Ollie Bell
17.00-17.30 Search: Party: Animal

Saturday
03.00-03.45 Plutonic Dust
01.45-02.30 Ninos Du Brasil
00.30-01.15 Girls Names
23.15 – 00.00 DBFC
22.00-22.45 Blaenavon
20.45-21.30 Ocho
19.30-20.15 Mario Batkovic
18.15-19.00 Áine Cahill
17.00-17.45 John Connolly Inc
16.00-16.30 Æ Mak
15.00-15.30 Hilary Woods
14.00-14.30 Elephant
13.00-13.30 Phil Cosby
12.00-12.30 Ailbhe Reddy
Sunday
02.45-03.45 Overhead, the Albatross
01.30-02.15 Prince Rama
00.00-01.00 Ezra Furman
22.30-23.15 This Is The Kit
21.30-22.00 The Dead Heavys
20.15-21.00 Eleanor Friedberger
19.15-19.45 White Mice
18.00-18.45 Slow Place Like Home
17.00-17.30 Elm
16.00-16.30 Niamh Regan
14.45-15.45 Sing Along Social: Girl Power
13.40-14.15 Frankenstein Bolts
12.45-13.15 Pine The Pilcrow
11.45-12.15 Hvmmingbyrd

**

BODY & SOUL: EARTHSHIP STAGE

Friday
02.30-4.00 Barry Redsetta
01.30-02.15 R.S.A.G
23.45-01.00 Shane Mannion
22.20-23.45 Alice Club Night
21.25-22.00 The Clandestinos
20.20-21.00 Ye Vagabonds
19.30-20.00 5th Element & DoubleScreen
18.30-19.00 Mythill Grimm
17.30-18.00 New Pope

Saturday
03.00-04.00 Automatic Tasty
01.40-02.40 Toby Kaar
23.50-01.20 Donal Dineen
22.50-23.35 Patrick Kelleher
21.45-22.30 Sack
20.45-21.15 The Amazing Few
19.30-20.15 Road Wives
18.15-19.00 ROCSTRONG
17.00-17.45 Vernon Jane
15.45-16.30 Alright You Restless
14.30-15.15 The Louisiana 6
13.20-14.00 Flecks
12.00-13.00 Mutefish

Sunday
00.00-04.00 Mother DJs
22.30-00.00 Neil Flynn
21.25-22.10 Adultrock
20.25-21.05 Myles Manley
19.15-19.55 Malojian
16.15-18.45 Telephones
15.20-16.00 Hilary Woods
14.10-14.50 Black Wing Bird
13.00-13.40 Sion Hill
12.00-12.30 Sonnets & Sisters

**

BODY & SOUL: THE BANDSTAND

Friday
02.00-03.00 PolyGlove
01.00-01.40 Apollonia
00.00-00.40 El Grey
23.00-23.40Contour
22.00-22.40 Kojaque
21.00-21.40 Colorama
20.00-20.40 Al-Jive Mestizo
19.00-19.40 Clara Tracey
18.00-18.40 Hoodman Blind

Saturday
02.00-03.00 Contour
01.00-01.40 We Eat Electric Light
00.00-00.40 Cantina Bop
22.00-22.40 Zaska
21.00-21.40 Daft as Punk
20.00-20.40 Apollonia
19.00-19.40 Johnny Rayge
18.00-18.40 Pine the Pilcrow
17.00-17.40 Kiruu
16.00-16.40 The Ocelots
15.00-15.40 Clara Tracey
14.00-14.40 Hoodman Blind

Sunday
01.00-02.00 El Grey
00.00-00.40 Colorama
23.00-23.40 My House Presents Prince
22.00-22.40 We Eat Electric Light
21.00-21.40 Cantina Bop
20.00-20.40 Cult Called Man
19.00-19.40 Publicity Machine
17.00-18.40 Special Guests: My House DJs
16.00-16.40 The Ocelots
15.00-15.40 Kiruu
14.00-14.40 Clara Tracey
**

BODY & SOUL: PEACE PAGODA

Friday
02.00-04.00 Elrap & Zukat
00.30-02.00 Paper Trail Records
23.00-00.30 Optical Flow
21.30-23.00 Emmet HomeBeat

Saturday
02.00-04.00 No Place Like Drone
00.30-02.00 Sias
23.30-00.30 Quaker Meeting
22.30-23.30 Somadrone
21.30-22.30 The Dead Sex
16.15-17.15 The Trailblazery’s Census of the Heart: What Does It Mean to Be Alive in Ireland in 2016
15.00-16.00 The Ecstasy of Life: John Cantwell & Karen Ward (Sli an Chroi)
12.00-13.30 Yoga with Art McHeart

Sunday
02.00-04.00 Frankie Grimes
01.00-02.00 CLU
23.00-00.30 Papa Lou
21.30-23.00 A Gorilla
15.00-16.00 Rainbow Breathwork: A Journey Through All The Chakras – Meredith Sloane
14.00-15.00 John G Coaching – Mind Calm Meditation
13.30-14.00 Q&A with Anna Cosgrave
12.00-13.00 Om Body – Gillian McIlroy & Fiona Loughran

**

RANKIN’S WOOD STAGE

Saturday
22.00-00.00 John Talabot
21.00-22.00 DJ EZ
19.45-20.30 Joey Badass
18.15-19.15 Glass Animals
17.00-17.45 Rejjie Snow
15.45-16.30 Girls Names
14.45-15.15 Brian Deady
13.30-14.00 Eve Belle

Sunday
23.00-00.00 District 8 DJs
21.15-22.45 Adam Beyer
19.45-20.45 Animal Collective
18.30-19.15 Savages
17.00-18.00 Gorgon City
15.45-16.30 Picture This
14.30-15.15 Sample Answer

**

OTHER VOICES

Friday
23:00-00.00 Rusangano Family
22:10-22.40 Word Up Collective
21:05-21.45 Saint Sister
20:00-20.40 Heathers
19:00-19.40 Holly Macve
18:05-18.35 My Sweet Beloved
17:00-17.40 Skipper’s Alley
16:00-16.40 Booka Brass


Saturday

23:15-00.15 Special Guest
21:45-22.45 Le Galaxie
20:15-21.15 Karl Blau
19:15-19.45 Fangclub
18:00-18.45 Special Guest
17:00-17.30 Sample Answer
16:15-16.45 Stephen James Smith
15:00-15.45 Dr. Dog
Sunday
21:40-22.40 Lynched
20:30-21.10 Margaret Glaspy
19:20-20.00 Jalen N’Gonda
18:10-18.50 Julia Jacklin
17:00-17.40 Basia Bulat
16:00-16.30 Special Guest
15:00-15.30 Loah

Tags:

Have your say

More like this